Tajemnica czyszczenia okien bez smug - domowe sposoby czy urządzenia myjące?

 

Czym czyścić okna? Domowe metody czy profesjonalne myjki?

Podczas gdy w placówkach oświatowych rozpoczyna się rok szkolny, a kolory za oknami powoli zaczynają przybierać intensywne barwy, to oznaka, że właśnie nadchodzi jesień. Zwłaszcza jej początek kojarzy się wielu z kolorowymi liśćmi spadającymi z drzew i magicznym krajobrazem. Ale jest to również idealna pogoda na większe porządki przed okresem świątecznym. Aby móc w pełni cieszyć się pięknem jesiennych pejzaży, trzeba zadbać o czystość okien w domach oraz biurach.

Przedstawimy dziś kilka wartych uwagi metod mycia szklanych powierzchni, o których być może nie słyszeli Państwo wcześniej.

domowe metody czyszczenia okien czym myć okna jak myć okna

Domowe sposoby na mycie okien bez smug.

  •  Mycie okien gliceryną

Wykorzystanie organicznego związku chemicznego nie jest nowością i dla części czytelników jest znanym sposobem uzyskania pożądanej czystości na szybach. Jednak jeśli ktoś dotychczas nie próbował tego rozwiązania, może zdziwić się, jakie rezultaty może przynieść. Ten niedrogi i ogólnodostępny środek tworzy na szkle warstwę ochronną, zabezpieczającą przed osadzaniem się wody i brudu. Już około łyżeczki tego specyfiku dodane do pojemnika z woda do czyszczenia pozwoli umyć okna bez widocznych smug.

*W przypadku braku gliceryny, ciekawą alternatywą może być też zastąpienie jej płynem do zmiękczania tkanin.

  •  Mycie okien środkiem nabłyszczającym

Również wykorzystanie nabłyszczacza, w składzie którego znajdują się alkohol oraz sok z cytryny, które z łatwością rozpuszczają tłuste osady na powierzchni szkła. Dla uzyskania widocznego efektu wystarczy wykorzystać jedną szklankę środka na 3 litry wody. Podobne rezultaty można otrzymać, czyszcząc okna za pomocą alkoholu etylowego. W przypadku tej substancji należy zachować ostrożność i nie doprowadzać do kontaktu alkoholu z uszczelkami lub obramowaniem.Rozcieńczenie środka wynosi 1-2 łyżki na 5 litrów wody.

  •  Mycie okien octem

Powstawaniu smug na powierzchni mytych szyb doskonale zapobiega ocet spożywczy. Spirytusowy lub jabłkowy, dodany w proporcji 1:5 nada Twoim szybom idealnego blasku. Jako, iż zapach octu jest dla wielu uciążliwy, warto dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego, który zniweluje specyficzną woń kwasu octowego.

  •  Polerowanie okien rajstopami nylonowymi

Kontrowersyjnie brzmiący sposób stosowany jest już od wielu pokoleń. Wykorzystuje on właściwości włókien syntetycznych, które z łatwością przyciągają kurz. Naturalnie, wcześniej należy powierzchnię umyć na mokro oraz osuszyć czystą szmatką. Dopiero wówczas zastosowanie nylonowych rajstop nada szybkie oczekiwany połysk.

  •  Polerowanie okien mikrofibrą

Użycie ściereczek z tkaniny poliestrowej o cienkich włóknach ogranicza ilość zużytych detergentów, gdyż metoda ta nie wymaga wykorzystania żadnych środków chemicznych, jedynie wodę. Cechuje się wysokim stopniem chłonności płynów oraz absorbowaniem do swojej powierzchni cząsteczek kurzu i brudu. Polecamy wybór ściereczek z mikrofibry o niskiej gramaturze oraz splocie z widocznymi pętelkami.

  •  Polerowanie okien czarno-białą gazetą

To również jedna z dyskusyjnych technik. Z jednej strony farba drukarska zapobiega powstawaniu smug oraz posiada właściwości nabłyszczające. Jest to ponadto niezwykle tania metoda, co może zainteresować wszystkich oszczędnych. Warto jednak pamiętać, by przed tą czynnością założyć rękawiczki, a do polerowania wybrać miękkie gazety, gdyż według przeciwników tej metody, sztywny papier może zarysować szklaną powierzchnię.

czyszczenie okien bez smug mycie szyb

Warto wiedzieć: Okna należy myć od góry szyby do dołu, zaś osuszać je w odwrotnym kierunku – z dołu ku górze!

Myjki do okien - oszczędność czasu i wygoda.

Jeśli posiadają Państwo większe mieszkanie lub chcą wyczyścić okna na dużej powierzchni, wszelkie opisane metody nie sprawdzą się tak dobrze, jak zastosowanie myjki do okien. Te sprytne urządzenia pozwolą nie tylko znacząco zaoszczędzić czas pracy, ale przede wszystkim umożliwią uzyskanie idealnego połysku przy niewielkim nakładzie sił. Możliwość czyszczenia w każdym kierunku sprawia, że sprzętem tym można umyć powierzchnię o dowolnym kształcie. To poręczne narzędzie sprawdzi się również w przypadku czyszczenia kafelków i luster. Profesjonalne myjki są w stanie myć nieprzerwanie przez ponad 30 minut na jednej baterii, zaś w przypadku zaopatrzenia się w wymienny akumulator, czas ten można znacząco wydłużyć.

Przed rozpoczęciem czyszczenia warto więc zastanowić się czy po raz kolejny korzystać z domowych metod czy wybrać wygodne urządzenie, dzięki któremu ta dotąd nielubiana czynność stanie się prawdziwą przyjemnością. Mimo skuteczności tzw. Metod babcinych, wykorzystujących w procesie czyszczenia na przykład ocet, którego zapach może przez dłuższy czas utrzymywać się w pomieszczeniu, polecamy zakup specjalistycznej chemii myjącej, dedykowanej do łatwego i skutecznego mycia szyb.


Źródło: Karcher